نگاهی به امکانات جدید اندروید پای

Android-Pie-1

گوگل ساعاتی قبل به طور رسمی نام اندروید P را اعلام کرد. نسخه نهم اندروید، پای نام دارد و اکنون برای کاربران گوشی های سری پیکسل گوگل ارائه شده. در ادامه به ویژگی های اندروید پای خواهیم داشت.

ظاهر جدید

Android-Pie-Fresh-new-look-1

با اندروید پای گوگل از گوشه های گرد شده در هر جایی که توانسته استفاده کرده. با یک سوایپِ منوی اعلان ها و مشاهده منوی تنظیمات متوجه می شوید که چه تغییراتی در اندروید برای زیبایی هر چه بیشتر اعمال شده. اما در منوی تنظیمات نیز حالا با رنگ های بیشتری مواجه می شوید.

android-p-message-notifications

در بخش اعلان ها هم شاهد تغییراتی بوده ایم. اکنون قابلیت های بیشتری در این بخش در نظر گرفته شده و حالا تفاوت ها با این بخش در iOS کمتر از پیش شده. به عنوان نمونه می توانید از قابلیت پاسخ هوشمند به پیام ها بهره ببرید و نیز اطلاعات بیشتری در مورد هر اعلان را مشاهده کنید.

حالت تیره رسمی

dark-theme-android-p

گوگل به طور رسمی گزینه حالت تیره را به بخش تنظیمات افزوده. در حالی که تا پیش از این استفاده از این قابلیت به والپیپرهای تیره متکی بود، اکنون می توانید از این بخش بین حالت های تیره، روشن و حالت خودکار یکی را انتخاب کنید.

پشتیبانی از بریدگی نمایشگر

اخیراً شاهد عرضه گوشی های متعددی با بریدگی نمایشگر بوده ایم. اکنون اندروید پای به طور رسمی از گوشی هایی که این گونه طراحی شده اند پشتیبانی می کند.

ابزارهای کاربردی اسکرین شات

اکنون به سادگی می توان با فشار دادن و نگه داشتن کلید پاور و سپس انتخاب گزینه اسکرین شات، از صفحه عکس گرفت. البته همچنان امکان استفاده از گزینه فشار دادن همزمان کلید پاور و کاهش ولوم نیز وجود دارد.

android-p-screenshot-tools

علاوه بر این قابلیت ویرایش اسکرین شات در نظر گرفته شده. به محض اینکه اسکرین شات ثبت می شود، گزینه Edit به کاربر نمایش داده می شود و می توانید تصویر را برش زده، روی آن نقاشی کرده یا بخشی از آن را هایلایت کنید.

اندروید دشبورد

گوگل قصد دارد در برنامه سلامت خود در قالب پلتفرم «اندروید دشبورد» (Android Dashboard) از میزان اعتیاد به گوشی های هوشمند بکاهد. البته این قابلیت هنوز برای عرضه عمومی به طور کامل آماده نیست. با این حال کاربران گوشی های پیکسل که به این قابلیت علاقه مند هستند می توانند با ثبت نام، در آن مشارکت کنند.

قابلیت قفل کردن برای امنیت بیشتر

گوگل قابلیت های امنیتی جدید را به اندروید پای آورده. یکی از این قابلیت ها امکان غیر فعال کردن ساده اثر انگشت یا آنلاک کردن به واسطه صدای کاربر و بازگشت به قابلیت های قفل گشایی از طریق پین یا الگو است.

android-p-lockdown-mode

برای فعال کردن این قابلیت به روش زیر عمل کنید:

به منوی Settings و سپس Security and Location بروید
به بخش Preferences بروید و Show lockdown را فعال کنید

در این صورت هنگامی که کلید پاور را بفشارید، به سادگی می توانید با انتخاب گزینه Lockdown به قابلیت های امنیتی مبتنی بر پین یا الگو باز گردید.

ژست های جدید

در اندروید پای می توانید از شر منوی پایین که ۳ کلید اصلی را نشان می دهند رها شده و در عوض از ژست های جدید بهره ببرید. در صورت فعال کردن این گزینه کلید هوم به شکل یک کپسول دارو نشان داده می شود که با یک بار لمس آن به صفحه هوم منتقل می شوید، با سوایپ کردن به سمت راست عمل بازگشت انجام می شود و در نهایت با سوایپ به چپ به منوی اپ های در حال اجرا منتقل می شوید.

google-io-2018-android-p-7493

قابلیت های جدید چرخش محتوای نمایش داده شده

اکنون در اندروید پای کلید ویژه ای در گوشه نمایشگر نشان داده می شود که با استفاده از آن می توانید دستگاه را مجبور به تغییر جهت نمایش در صورت چرخاندن گوشی کنید.

android-p-rotation

به عبارت دیگر در صورتی که نمایشگر را به حالت افقی بچرخانید و روی این گزینه کلیک کنید، در صورتی که گوشی مجدد به حالت عمودی باز گردد، همچنان حالت افقی در نمایشگر نشان داده می شود.

نمایش وضعیت باتری در حالت نمایشگر همیشه روشن

Android-Pie-ambient-display-battery-1

گوشی های سامسونگ، موتورولا و ال جی اکنون قابلیت نمایش درصد باتری در حالت نمایشگر همیشه روشن را دارند، اما اکنون این قابلیت به اندروید پای افزوده شده و درصد باتری باقی مانده در بخش پایینی نمایشگر نشان داده می شود.

تطبیق مصرف باتری و میزان روشنایی نمایشگر

Adaptive-Battery-1

قابلیت های تطبیقی جدید موجب می شوند اندروید به مرور زمان عادات شما را یاد بگیرد و منابع مورد نیاز و نیروی باتری را به اپ هایی که در زمان های خاص بیشتر استفاده می کنید تخصیص دهد. این قابلیت ها به بهبود کارایی و شارژدهی باتری کمک می کنند.

قابلیت های هوشمند مرتبط با اپلیکیشن ها

قابلیت مبتنی بر هوش مصنوعی دیگر App Actions نام گرفته. بر اساس این ویژگی اندروید به مرور زمان وظایفی که در زمان های خاصی انجام می دهید را یاد می گیرد. به عنوان نمونه در صورتی که به هدفون بلوتوث متصل شوید لیست آهنگ ها را به شما پیشنهاد می دهد.

اموجی های جدید

اندروید پای اکنون از ۱۵۷ اموجی جدید از جمله ابر قهرمانان پشتیبانی می کند.

قابلیت جدید بی صدا کردن تماس ها

بر اساس این امکان که Shush نام گرفته در صورتی که گوشی را روی یک سطح صاف و در حالی که نمایشگر در زیر قرار گرفته بگذارید، اعلان ها بی صدا می شوند. در واقع این ژست حرکتی گوشی را به حالت عدم مزاحمت یا Do Not Disturb Mode می برد.

امکانات جدید قابلیت Do Not Disturb

امکانات جدیدی به Do Not Disturb افزوده شده. از جمله این موارد می توان به Block visual disturbances اشاره کرد که از طریق آن می توانید نحوه عکس العمل گوشی به خاموش یا روشن بودن نمایشگر را مشخص کنید. به عنوان نمونه با دریافت یک اعلان، نمایشگر روشن نشود یا حتی چراغ نشان دهنده دریافت اعلان را غیر فعال کنید.

بزرگ نمایی متون

Text-Magnifier-Android-Pie-1

گوگل قابلیتی مشابه با آنچه در iOS شاهد هستیم را به اندروید پای آورده. به لطف بزرگ نمایی می توانید در هنگام انتخاب متون، آنها را در حالت ذره بینی مشاهده کنید.

عدم دسترسی اپ های پس زمینه به میکروفن و دوربین

اندروید ۹ قابلیت های امنیتی فراوانی را به ارمغان آورده. با اینکه دسترسی به سرویس های پس زمینه در اندروید ۸ نیز محدود شده بود اما در نسخه پای بهبودها ادامه پیدا کرده. اکنون این اپ ها اجازه دسترسی به میکروفن و دوربین را ندارند

علاوه بر این در صورتی که اپلیکیشنی در پس زمینه اقدام به استفاده از میکروفن یا دوربین کند، با آیکن ویژه ای این موضوع به کاربر اطلاع داده می شود.

منبع:
gadget hacks ، cnet ، ZDNet

پست‎های مرتبط:

افشای لوگو +Galaxy S8 نام دستگاه را تایید کرد

افشاگر معروف گوشی های تلفن همراه روز گذشته با انتشار...

رقابت در دنیای سه گانه؛ هواوی موبایل های P20 و P20 پرو را معرفی کرد

هواوی در مراسمی در شهر پاریس، موبایل های پرچمدار P20...

نگاه نزدیک به آیفون X اپل

مدت زیادی منتظر ماندیم تا این لحظه فرا برسد، اما...

Theme Settings