آیا Orangina نام نهایی اندروید O است؟

همان‌طور که می‌دانیم، گوگل هر ساله از اسم دسرها و خوراکی‌های جذاب برای نسخه‌های مختلف سیستم عامل اندروید استفاده می‌کند که اول نام آن‌ها با حروف الفبای انگلیسی آغاز می‌شود. حال پی از نوقا و حرف N، نوبت به حرف O و یک خوراکی جدید رسیده است؛ در بین نام‌های پیشنهاد شده برای این نسخه، اسم‌های مانند Oatmeal Cookie (نوعی کلوچه که با آرد جو پخته می‌شود)، Oreo (برند نوعی شکلات کرم‌دار گرد که مدوّر بودن آن حرف O را هم تداعی می‌کند) و محصولاتی که طعم پرتقال و نام آن‌ها با کلمه Orange آغاز می‌شود نیز به چشم می‌خورد.

در آخرین روزهای پیش از معرفی رسمی، یک نام جدید برای نسخه بعدی اندروید یافت شده که با نسل‌های قبلی تفاوت دارد. در نسخه‌های قبلی از نام خوراکی‌ها استفاده می‌شد اما اسم پیشنهادی جدید (Orangina) برگرفته از نشان تجاری یک نوشیدنی با طعم پرتقال است. اما آیا واقعا انتخاب این نام ممکن است؟

۱۱۱۱۱

در ماه جولای، هیروشی لاک‌هیمر، مدیر بخش اندروید؛ در حساب توییتر خود عکسی از یک فهرست با برند Orangina و هشتگ nocomment# منتشر نموده است. البته گفته می‌شود که آقای لاک‌هیمر در فریب دادن مردم یا به اصطلاح «سر کار گذاشتن» آن‌ها، سابقه درخشانی دارد. اما تنها این توییت نبود که توجهات را به خود جلب کرد. امروز وب‌سایت TheVerge از طریق یکی از کارمندان داخلی بخش آموزش Best Buy مطلبی دریافت کرد که به اندروید ۸.۰ اورنجینا اشاره می‌کند که تصویر آن را مشاهده می‌کنید.

image1

حال دو احتمال وجود دارد: یا Best Buy از روی حدس و گمان و با توجه به توییت مذکور این نام را انتخاب کرده، و یا از چیزهایی مطلع است که ما خبر نداریم و اسم نهایی همان اورنجینا خواهد بود. اما همان‌طور که عنوان کردیم، گرچه این نام به یک نوشیدنی محبوب مربوط است، اما بر خلاف نسخه‌های قبل اسم خوراکی و دسر نیست. به علاوه، حتی اگر بگوییم که گوگل اشتهای خود را گسترش داده و برای نام‌گذاری اندروید به سراغ نوشیدنی‌ها نیز می‌رود، برند اورنجینا در تمام دنیا شناخته شده نیست و استفاده از نوشیدنی‌هایی مانند Orange Juice (آب پرتقال) یا Ovaltine (مکمل‌های پودر شکلات با طعم مالت) منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

visual-fb-shareimage

همچنین Orangina خود یک برند وابسته به گروهی بزرگ‌تر است و اگر گوگل بخواهد از نام برندهای خوراکی خاصی استفاده کند، باید مجوز دریافت کند (مانند اتفاقی که برای نام‌گذاری کیت‌کت شاهد بودیم)، بنابراین به نفع گوگل است که حق استفاده از نام تجاری یک محصول را به Oreo که برند بزرگ‌تر و محبوب‌تری است و شهرت جهانی دارد بپردازد.

Android-8.0-Oreo

البته در چند سال اخیر گوگل نشان داده که سیاست نام‌گذاری‌اش غیر قابل پیش‌بینی است، مثلا در جریان انتخاب نام نسخه ۷.۰ اندروید، اکثریت شایعات از انتخاب نوتلا به عنوان این نام خبر می‌دادند. مدتی بعد اعلام شد نوعی کلوچه هندی به اسم Nankhatai هم جزو گزینه‌هاست، در نهایت غول نرم افزاری وب‌سایتی برای ارائه نام‌های پیشنهادی راه‌اندازی کرد که مدتی بعد مشخص شد واقعا چنین قصدی نداشته و صرفا برای سرگرمی و تبلیغات این صفحه را ایجاد کرده بود و در نهایت این شرکت اسم نوقا را انتخاب کرد.

با این اوصاف، باید تا زمان معرفی رسمی اندروید O منتظر ماند و دید که آیا گوگل واقعا نام اورنجینا را برای سیستم عامل محبوب خود برمی‌گزیند یا قصد دارد باز هم ما را غافل‌گیر کند.

منبع خبر:
TheVerge

پست‎های مرتبط:

پایان یک دوران؛ نسخه بعدی iOS از اپلیکیشن های ۳۲ بیتی پشتیبانی نمی کند

اپل با عرضه نسخه بعدی iOS که احتمالاً با شماره...

مشکلات عمومی iOS 11 و راهکارهایی برای حل آن ها

جدیدترین سیستم عامل موبایلی شرکت اپل یا همان iOS 11،...

Theme Settings