با خروج از بازار موبایل، برنامه مایکروسافت برای آینده ویندوز چیست؟

MicrosoftLumia950XL-Header1-800x449

جو بلفیوره، مدیر ارشد مایکروسافت دیروز از طریق توییتر پایان کار ویندوز موبایل را اعلام کرد و به باور قلبی طرفداران این کمپانی صحه گذاشت. این خبر چندان غیر منتظره هم نبود، چون مایکروسافت از سال ۲۰۱۵ و بعد از لومیا ۹۵۰ موبایلی را وارد بازار نکرد و اچ پی هم چند روز قبل پروژه توسعه Elite x3 را متوقف ساخت.

حال با توجه به اینکه مایکروسافت از بازی بیرون آمده و «سرفس فون» هنوز در دریای شایعات شناور است، «نقشه ب» ردموندی ها چیست؟

Satya-Nadella-w600

شاید توجه اصلی مایکروسافت در میان مدت به واقعیت افزوده (AR) معطوف شده باشد، فناوری جذابی که می تواند تصاویر دیجیتالی را به واسطه موبایل یا عینک های ویژه به جهان واقعی پیرامون ما اضافه نماید.

آیا عینک های واقعیت افزوده جایگزین موبایل می شوند؟

مایکروسافت در سال ۲۰۱۵ جنجال زیادی را پیرامون هولولنز به پا کرد و گفت که چنین محصولی در نهایت جایگزین موبایل ها خواهد شد. وقتی که عینک یا لنز روی چشم بتواند نیازهای ارتباطی متنی و دیداری ما را براورده ساخته و محتوای چند رسانه ای را به نمایش بگذارد، چه کسی به موبایل نیاز خواهد داشت؟

البته فقدان پلتفرم ویندوز ۱۰ موبایل، راه صعب العبوری را پیش روی مایکروسافت قرار می دهد. گوگل و اپل به تازگی پلتفرم های AR خودشان را بر پایه اندروید و iOS عرضه کرده و به انتخاب نخست توسعه دهندگان برای ساخت اپلیکیشن ها و بازی های مبتنی بر واقعیت افزوده بدل شده اند.

Google-ARCore-Lion

شاید مایکروسافت به خاطر اینکه سیستم عامل موبایلی پایداری را در اختیار ندارد، از گستره توجه توسعه دهندگان بیرون بماند، اما انتخاب شرکای قدرتمند به حضور فعال آنها در بازار AR کمک می کند.

این کمپانی به تازگی با شرکت های بزرگی همچون سامسونگ، Dell، ایسوس و دیگران وارد همکاری شده تا هدست های واقعیت مجازی ارزان قیمتی را بر پایه پلتفرم واقعیت ترکیبی ویندوز عرضه کنند.

در واقع مایکروسافت دو دنیای AR و VR را در کنار هم پیش می برد و موفقیت هرکدام از آنها می تواند دیگری را نیز به اوج برساند. هدف اصلی این شرکت، شاداب نگه داشتن ویندوز ۱۰ است و در همین راستا، روی نقاط قوت آن کار می کند.

phil_spencer

مثلاً گیمرها عاشق ویندوز هستند، بنابراین تقویت هرچه بیشتر بخش گیم در دستور کار مایکروسافت قرار گرفته و حتی چند روز قبل، فیل اسپنسر (مدیر بخش اکس باکس) به تیم رهبری کمپانی ملحق شد.

در عین حال، آفیس نیز یکی دیگر از منابع درآمد سرشار مایکروسافت محسوب می شود و موارد مرتبط با آن در ویندوز از جمله Windows Ink و قابلیت های قلم استایلوس در محیط ویندوز هم در اختیار کاربران قرار گرفته اند.

با همه این تفاسیر، موبایل برای بسیاری از کاربران حکم تنها دستگاه هوشمند را دارد و خروج مایکروسافت از این بازار، دست انداز های زیادی را سر راه آنها قرار خواهد داد.

منبع:
Business Insider

پست‎های مرتبط:

گلکسی J4 Core معرفی شد؛ دومین موبایل اندروید گو سامسونگ

سامسونگ تابستان گذشته نخستین موبایل مبتنی بر اندروید گو خود...

لیست محصولات سامسونگ برای دریافت اندروید ۸٫۰

سامسونگ یکی از سازندگانی محسوب می‌شود که اعلام نکرده است...

لنوو Z5s با دوربین سه گانه و بریدگی قطره‌ای رسماً معرفی شد

بالاخره شرکت لنوو اولین گوشی بهره‌مند از سه دوربین خود...

Theme Settings